Mateřská škola Základní škola Školní družina Školní jídelna

Škola Bořetice - logo

Strava od 12. dubna 2021

Strava od 12. dubna 2021

Upozorňuji rodiče předškoládů a žáků ZŠ, že po návratu do školy je jejich dítě přihlášeno na stravování.

A to na základě "Přihlášky ke stravování" odevzdané na začátku školního roku.

Pokud nemáte o stravování zájem, nezapomeňte si své děti odhlásit!

Děkuji a přeji krásné jaro!

Dáša Panáčková.


 


OD ČTVRTKA 10.9.2020 JSOU VE SPOLEČNÝCH PROSTORÁCH ŠKOLY POVINNÉ ROUŠKY.

OD ČTVRTKA 10.9.2020 JSOU VE SPOLEČNÝCH PROSTORÁCH ŠKOLY POVINNÉ ROUŠKY.

Toto nařízení se nevztahuje na děti a pedagogické pracovníky v mateřské škole.


 


Internetové objednávky stravy

Internetové objednávky stravy

Naše školní jídelna zavádí možnost objednávek a odhlašování stravy přes internet.

Případní zájemci si musí vyzvednout svůj ID kód u vedoucí stravování.

Do systému se připojíte na webových stránkách školy - www.skolaboretice.cz

Rozklikněte si sekci školní jídelny a v ní položku jídelní lístek. V pravé horní části najdete okna pro registraci.

1. krok - váš ID kód, 

2. krok - heslo: pro 1. přihlášení vpište slovo heslo, dál vyplníte nové heslo a potvrdíte - dle nabídky. Uložte! (heslo je nutné si zapamatovat pro další přihlášení)

3. krok - mailová adresa: zadáte svoji mailovou adresu, zatrhete možnost odesílání na vaši mailovou adresu, můžete si i nastavit zasílání změn v jídelníčku - Uložit!

4. krok - Moje alergie: zde máte možnost si nastavit suroviny, na které je strávník alergický. Po najetí šipkou na jednotlivá okýnka se otevře informace o kterou potravinu jde. Tu si případně zatrhněte.  A uložte. V jídelníčku se vám objeví jídla s alergickou potravinou červeně.

Po uložení všech změn v nabídce rozklikněte ikonu "Domů" : Otevře se osobní stránka s jídelníčkem, kde na pravé straně u jídel najdete okýnko se zatrhnutím. Po kliknutí se zatrhnutí ztratí, tím je jídlo takřka odhlášeno. Už zbývá jen změnu nezapomenout uložit pomocí červeného tlačítka uprostřed stránky. Najdete zde také kalendář, pomocí šipky můžete překliknout na další týden a případně odhlásit stravu i tam. Důležitá je ikona "Odhlásit" Na tu nezapomínejte, ať nedojde k zneužití vašeho účtu.

V horní části stránky najdete další ikony, v ikoně "Komunikace" máte možnost poslat zprávu vedoucí školní jídelny, pod ikonou "Nápověda" je možno si přečíst manuál od pana programátora.

Velmi důležitá je ikona "Odhlásit" Na tu nezapomínejte, ať nedojde k zneužití vašeho účtu.

Systém umožňuje změny pouze do 14,00 hodin, a to i v pátek. Odhlášky na pondělí musíte provést stejnou cestou, jako doposud. Pracuje se na úpravě, ale ještě není hotová.

Doufám, že bude tato změna přínosem pro nás všechny. V případě potíží volejte 519 430 206, nebo pište na adresu školní jídelny.

Dáša Panáčková.

 


 


Piniové oříšky

Piniové oříšky

Piniové oříšky a léčivé účinky

Léčivé účinky piniových ořechů budou zřejmě již ze samotného výčtu účinných látek. Obsahují totiž sacharidy, proteiny, zdravé tuky, minerály (např. zinek, železo, vápník či draslík), vlákninu a různé druhy vitamínů, včetně vysokého množství vitamínu E. Jmenovat pak musíme i cholin, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, stejně jako kyselinu listovou. Doplňme, že některé z těchto látek jsou účinné antioxidanty, takže konzumace piniových oříšků může mít preventivní účinky proti stárnutí.

Piniové ořechy jsou velmi vhodné i ke snižování vysoké hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Srdce a další části kardiovaskulárního systému ovšem umí chránit i jinak. Kladně totiž působí na hladinu cukru v krvi, čistí cévy a v neposlední řadě se jedná o vhodnou prevenci proti různým chorobám. Pozitivní účinky však mají rovněž na nervovou soustavu nebo na trávení, takže je lze konzumovat v průběhu diet. Navíc je do svého jídelníčku mohou zařadit i celiaci, tedy osoby s přecitlivělostí na lepek.

Pozor: konzumace piniových ořechů není bez rizika. V některých (převážně levnějších) směsích se totiž mohou nalézat nejedlá semena ze stromu borovice Armandova, po kterých může dojít až na několik týdnů ke změně vnímání chutí, když vše chutná hořce.

Kuchyňské využití piniových ořechů

Piniové oříšky se vzhledem ke své domovině často vyskytují v různých středomořských kuchyních. Asi největší zastoupení přitom mají v italských pokrmech, když jsou např. součástí bazalkového pesta. Navíc se hodí se např. do různých salátů, do pečiva, případně k těstovinám. A pokud si k snídani pravidelně dopřáváte müsli, piniové ořechy se mohou stát jeho další zdravou součástí. Jestliže se tedy rozhodnete pro jejich nákup, využít je budete moci na mnoho způsobů.


 


Kešu ořechy

Kešu ořechy

Účinky kešu ořechů: přirozené antidepresivum etc.

Kešu ořechy jsou bohatým zdrojem účinných látek. Nachází se v nich totiž např. taniny, tryptofan, vitamíny B1, B2 či C a minerální látky. Jedná se především o hořčík, ale také o fosfor, mangan, měď nebo zinek. Jejich součástí je však také velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin. Z pozitivních účinků bývá na prvním místě uváděno posilování nervové soustavy, v důsledku čehož jsou doporučovány při stavech podrážděnosti či nervozity a dokonce i při depresích. Jde tedy o účinné přírodní antidepresivum, které rovněž zlepšuje funkce paměti.

Kešu ořechy lze konzumovat i v případech velké psychické a fyzické únavy a při slabosti. Navíc pomáhají napravovat špatné trávení a účinkují i při zácpě. Fungují rovněž v případě srdečních potíží, tedy např. při arytmii, zároveň snižují hladinu cholesterolu v krvi a prospívají cévám. Pozitivní vliv mají i na svaly, zrak, pokožku, nehty nebo vlasy. Opomenout nesmíme ani jejich antioxidační účinky, ochranu proti žlučovým kamenům a doporučovány jsou také při angíně pectoris. U mužů navíc podporují tvorbu spermií a u žen mohou pomoci při bolestivé menstruaci.

Upozorňujeme: kešu ořechy si sice můžete dopřát denně, nicméně pozor na solenou variantu. Sůl, zvláště ta klasická kuchyňská, totiž není úplně nejzdravější. A doplňme, že na ně existuje alergie.


 


Para ořechy

Para ořechy

Para ořechy jako vynikající antioxidant i antidepresivum

 

Para ořechy jsou velmi kalorické, proto se nedivme, že domorodcům v Amazonii slouží jako jeden z hlavních zdrojů energie. Kromě toho však obsahují velké množství účinných látek. Jedná se o vitamíny ze skupiny B či E, mastné kyseliny a minerály jako selen, hořčík, vápník či železo. Mezi hlavními účinky para ořechů musíme jmenovat jejich antioxidační vlastnosti, díky kterým dokážou zpomalit proces stárnutí, protože chrání před vyšším množstvím volných radikálů v organismu.

Konzumace para ořechů se ovšem doporučuje i z dalších důvodů. Díky skutečně vysokému obsahu vitamínu B1 jsou velmi vhodné pro jedince, kteří trpí nervovými problémy. S jejich pomocí lze totiž snížit podrážděnost a deprese a zlepšit koncentraci a celkovou činnost psychiky. Para ořechy také snižují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a pozitivně mohou působit i na srdce. Kromě toho kladně ovlivňují činnost štítné žlázy a prospívají i kloubům, pokožce, vlasům a nehtům.

Měli byste vědět: v rostlinné říši byste jen těžko hledali tak bohatý zdroj selenu. Tento minerál má sice v menších dávkách kladný vliv na lidské zdraví, nicméně ve větším množství škodí. Doporučováno je tedy konzumovat pouze několik para ořechů denně. Navíc nezapomeňte, že na tyto semena se může rovněž projevit alergická reakce. Na druhou stranu neobsahují lepek, takže je mohou i celiaci.


 


NOVINKY


MATEMATICKÝ KLOKAN 2021

Soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN se v letošním školním roce  uskutečnila v pátek 19.3.2021 s distančním provedením. Nejlepší počtáři školy v roce 2021 jsou: 

 

...

Stravování během distanční výuky

Všichni žáci  ZŠ jsou od 14.10. odhlášeni ze stravy, ale pokud  bude zájem obědy odebírat, je potřeba nahlásit se obvyklým způsobem u paní vedoucí ŠJ p. Panáčkové. Žáci mají ...


Logo ZŠ a MŠ Bořetice

ZŠ a MŠ Bořetice

691 08 Bořetice 112

mail: info@skolaboretice.cz
tel.: 519 430 207; 605 728 437

Kde nás najdete?

Mapa Bořetic